Sebastian Rakowski uhonorowany za zasługi dla ratowania dziedzictwa żydowskiego.

Wśród Sprawiedliwych

Otwocki akcent na zakończenie krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Kustosz Muzeum Ziemi Otwockiej Sebastian Rakowski został uhonorowany za swoje zasługi dla ratowania dziedzictwa otwockich Żydów.

"Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek (...) Znikły resztki ostatnie, żydowskie łachmany...". Od ponad dekady, podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, organizowana jest ceremonia uhonorowująca osoby, organizacje, lokalne społeczności i instytucje, których trud sprawia, że gorzkie słowa Antoniego Słonimskiego ciągle jeszcze nie stały się całkowitą prawdą. Od 12 lat podczas uroczystości, której inicjatorem jest Michael H. Traison upamiętniany jest wysiłek Polaków włożony w ratowanie resztek dziedzictwa żydowskiego. "Podczas ceremonii takich jak ta nie tylko dziękujemy tym wielkim ludziom, ale przede wszystkim pokazujemy ich dokonania światu, zapewniając, że to dzięki ich ciężkiej pracy pamięć o wspaniałej cywilizacji żydowskiej, niegdyś tutaj wszechobecnej, nie znika z naszych wspomnień" - wyjaśnia powody powstania wyróżnienia Michel H. Traison. W tym roku wśród kolejnej dwunastki wyróżnionych tytułem Sprawiedliwych, którą Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich porównał do Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, znalazł się kierownik otwockiego Muzeum Sebastian Rakowski. "Tak jak za większością tych działających w czasie wojny Sprawiedliwych stoi bezimienna armia osób, którzy bardzo często pomagali jednemu sprawiedliwemu, żeby mógł ocalić kogoś, tak za działaniami uhonorowanych tytułem stoi rzesza ludzi, którzy na równi zasłużyli na taki tytuł, wykazując się bezinteresowną pomocą, poświęcając swój czas i zaangażowanie" - komentuje przyznanie tytułu Rakowski - "Dzięki nim zachowujemy pamięć, która sprawia, że te pokolenia, które tutaj żyły, żyją dalej w świadomości otwocczan, o czym staramy się przypominać. Dzięki temu na pewno czeka nas dużo lepsza przyszłość, tym bardziej, że w ocalanie pamięci angażuje się nieobarczone stereotypami młode pokolenie.

Do tej pory wśród stu pięćdziesięciu wyróżnionych w ten sposób przez ambasadę Izraela, Żydowski Instytut Historyczny oraz Muzeum Żydów Polskich znalazł się m.in. Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwocka i Karczewa.

Maciej Gągała

Podczas uroczystości w krakowskim Muzeum Galicja. Od lewej: inspirator powstania tego wyróżnienia Michael H. Traison, Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner i otwocki Sprawiedliwy Sebastian Rakowski.
fot. J.Mordecka

POWRÓT